Klimakterium dotyka każdą kobietę w pewnym wieku. Najczęściej następuje w okolicach 45 – 55 roku życia. Nie jest to jednak reguła, może nastąpić zarówno wcześniej jak i później. Warto znać jej objawy, żebyśmy mogły rozpoznać nadchodzące przekwitanie.

Oto kilka z najczęstszych objawów menopauzy

objawy menopauzyPrzekwitanie to naturalny proces, który wcześniej czy później dotknie każdą kobietę. Głównym objawem jest zanik miesiączki. Obniża się poziom hormonów. To właśnie powoduje znane nam uciążliwe objawy menopauzy. Należą do nich problemy ze snem, bardzo wczesne pobudki lub niemożność zaśnięcia. Kolejną rzeczą, na którą najczęściej zwracamy uwagę jest drażliwość i nerwowość. Zmianie ulega też wygląd. Włosy się przerzedzają, paznokcie stają się łamliwe, zauważamy wzrost wagi. Spadek atrakcyjności fizycznej często powoduje różnego rodzaju lęki i pogorszenie nastroju. Kobietom towarzyszą uderzenia gorąca, nocne poty oraz huśtawka nastrojów. Można ulżyć sobie w objawach korzystając z zastępczej terapii hormonalnej. Nie każda kobieta jednak może do niej przystąpić. Wtedy pomogą nam naturalne sposoby znane od wieków. Napary z ziół na lepszy sen, regulujące uderzenia gorąca. Trzeba też pamiętać o aktywności fizycznej. Nordic walking, jazda na rowerze, spacery – to wszystko pomoże nam w utrzymaniu prawidłowej wagi ciała i rozładuje napięcie. Aktywność fizyczna jest również ważna, bo kobiety po menopauzie są bardziej narażone na osteoporotyczne złamania kości. Trzeba wzbogacić dietę w witaminy D i K oraz produkty bogate w wapń.

Najważniejsze to pamiętać, że wszystkie wymienione wyżej objawy z czasem ustąpią. W międzyczasie warto pomóc sobie korzystając z naturalnych sprawdzonych sposobów na ich łagodzenie. Napar z goździków, czosnek i żeń-szeń na poprawę pamięci. Wszystko to przyniesie nam ulgę.

O autorze: Milena Posiało