O kruchości ludzkiego życia najwięcej wiedzą lekarze, ratownicy medyczni i osoby, które miały styczność ze śmiercią. Dlatego też znajomość zasad pierwszej pomocy jest dziś niemalże podstawową kwestią w codziennym życiu.

Jak wygląda pierwsza pomoc?

zalecane szkolenia z pierwszej pomocy w toruniuO tym, co trzeba zrobić w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia, wiedzą nawet dzieci. Przeważnie w przedszkolu są uczone numerów alarmowych na odpowiednie służby i tego, kiedy należy na nie zadzwonić. Jednak to nie wszystko, gdyż często sytuacja przebiega dynamicznie i konieczne jest czynne działanie, a nie jedynie wezwanie pogotowia. Szkolenia z pierwszej pomocy mają dzieci w szkole podstawowej, choć są to bardzo okrojone informacje, które sprowadzają się do najważniejszych informacji. W związku z tym, w sytuacji wymagającej działania, wiele osób nie podejmuje próby udzielenia pierwszej pomocy, gdyż brak im umiejętności oraz obawiają się, że zrobią komuś krzywdę. Zalecane szkolenia z pierwszej pomocy w Toruniu są dedykowane wszystkim osobom, które chcą być pomocne w sytuacji zagrożenia nie tylko dla siebie i swoich najbliższych, ale także dla osób ze swojego otoczenia. Na takim szkoleniu kursanci mają kilka godzin teorii oraz drugie tyle godzin praktyki. Przede wszystkim poznają podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy w konkretnych sytuacjach. Dotyczy to głównie wykonania masażu serca, sztucznego oddychania, udrażniania górnych dróg oddechowych, układania w bezpiecznej pozycji czy zabezpieczania złamanych kończyn do czasu przyjazdu służb ratowniczych.

Wbrew pozorom udzielenie pierwszej pomocy osobie poszkodowanej wcale skomplikowane nie jest i obejmuje zaledwie kilka, podstawowych czynności. Konieczne jest się przełamanie i pokonanie wewnętrznych oporów, które sprawiają, że obawiamy się zrobić coś niewłaściwie.

O autorze: Łukasz