Opieka prawna

Sejm jednomyślnie przyjął ustawę zmieniającą przepisy prawa dotyczące obcokrajowców na stałe przebywających w Polsce. Dotychczas takie osoby, mimo posiadania karty stałego pobytu, nie mogły korzystać z bezpłatnej pomocy prawnika, dostępnej dla wszystkich obywateli polskich, którzy postawieni zostali w akt oskarżenia.

Dobra opieka prawna jest bardzo ważna

Opieka prawnaSprawa od początku budziła spore kontrowersje. Problem nagłośniło jedno z warszawskich stowarzyszeń, oferujące pomoc obcokrajowcom przebywającym na terenie Polski. W ubiegłym roku przed polskim sądem stanął obywatel Rumunii, oskarżony o wyłudzenie znacznej sumy pieniędzy. Rumun otrzymał wyrok skazujący, jednak w zasadzie nie skorzystał z możliwości obrony. Jak sam mówił, nie stać go było na wynajęcie adwokata, a nie zna tak dobrze języka polskiego, by porady prawne online mogły mu w czymkolwiek pomóc. Dobra opieka prawna zapewniona w konstytucji nie została w tym przypadku zapewniona oskarżonemu, choć ten jest w naszym kraju legalnie i posiada wszystkie dokumenty poświadczające pobyt. Sprawą Rumuna zajęła się prawniczka wspomnianego już stowarzyszenia. Wskazała na liczne nieprawidłowości podczas procesu i doprowadziła do ponownego rozpatrzenia sprawy. Jak się okazało, oskarżony był niewinny. Od pewnego czasu pracował w firmie windykacyjnej, a ściągnie należności szło mu tak dobrze, że wzbudził zazdrość współpracowników, którzy postanowili sfabrykować dowody, świadczące o jego rzekomej winie. Obywatel Rumunii przesiedział w więzieniu cztery miesiące, po czym został uniewinniony i oczyszczony ze wszystkich zarzutów. Aby do takich sytuacji nie dochodziło w przyszłości, nowe przepisy regulują tę kwestię.

Od teraz wszyscy obcokrajowcy legalnie przebywający w Polsce będą mieli możliwość wzięcia obrońcy z urzędu. Uruchomiono także specjalną platformę świadczącą dodatkowe usługi prawnicze, obejmujące między innymi prawo medyczne, ekonomiczne, czy handlowe. Nowe przepisy wejdą w życie od początku przyszłego miesiąca i będą obowiązywać we wszystkich sadach na terenie kraju.

O autorze: Przemek Zawada

Leave a Reply

Your email address will not be published.Email address is required.