Zima coraz bliżej. Osoby, które dopiero zaczynają się wprowadzać do nowego miejsca, powinny pomyśleć o odpowiednim ogrzewaniu. Jakie grzejniki są modne? W jaki sposób wybrać odpowiednie grzanie w swoim domu? Co na ten temat sądzą specjaliści?

Dbać o domowe ciepełko

kratki do grzejnikówNa rynku istnieje kilka rodzajów grzania. Jeśli jesteśmy właścicielami domu, to powinniśmy zastanowić się, jakie rozwiązanie jest dla nas odpowiednie. Grzanie piecem potrafi być bardzo problematyczne. Dorzucanie do pieca jest trudne dla osób starszych, bo co chwilę trzeba podjudzać ogień,zwłaszcza zimą. Ludzie młodsi też muszą mierzyć się z nieprzyjemną czynnością kontrolowania ciepła. Kiedy wracamy po ciężkim dniu do ukochanego domu, ostatnie na co mamy ochotę to dodatkowe obowiązki. Żeby grzanie miało sens, warto zainwestować w dobre paliwo. Na rynku istnieje eko groszek, brykiety czy pelety. Który jest najodpowiedniejszy? Zdania specjalistów są podzielone, ale częściej przeważa opinia o skuteczności używania tych ostatnich paliw. Ze względu na sporą wydajność, ekologię i przystępną cenę. W przypadku mieszkania, warto zastanowić się nad ogrzewaniem, które nie wykorzystuje gazu. Co z wyborem grzejnika? Coraz modniejsze są grzejniki kanałowe. Nie zajmują powierzchni ścian, co stwarza nowe możliwości projektowe. Ważne są też kratki do grzejników, bo ich odpowiedni wybór znacznie wpływa na wygląd pomieszczenia z ogrzewaniem. Rynek oferuje różnorodne materiały, z których są wykonywane. Dużą popularnością cieszą się drewniane kratki, które zgodne są z trendem ekologicznego budownictwa. Ich cena zaczyna się od kilkuset złotych.

Konserwacja jest taka sama, jak w przypadku drewnianej podłogi, dlatego nie jest zbyt problematyczna. Szeroka oferta wymaga od nas pewnej wiedzy lub zaangażowania profesjonalistów. Trzeba pamiętać, że wybór jest sprawą bardzo indywidualną i powinien być zgodny z naszym pomysłem na zagospodarowanie wnętrza.

O autorze: Mirek Handlarz