Rozwijająca się technologia skutkuje tym, że w naszym domu pojawia się coraz więcej urządzeń zasilanych prądem elektrycznym. Zużycie prądu przez statystyczną czteroosobową rodzinę wzrosło o czterdzieści procent względem poprzedniej dekady. Wyższa cena za prąd w połączeniu z coraz większym poborem energii sprawia, że rachunek za prąd pochłania sporą część pensji.

Fotowoltaiczne źródło energii

fachowa fotowoltaikaCiągły rozwój technologii odnawialnych źródeł energii sprawia, że możemy sobie pozwolić na dużo większy pobór prądu bez uszczuplania swojego portfela. Co prawda na początku musimy zainwestować kwotę rzędu kilku tysięcy złotych, ale już po czterech latach cała zainwestowana suma nam się zwraca i zaczynamy oszczędzać. Fachowa fotowoltaika pozwala na zaoszczędzenie nawet i pięćdziesięciu procent zużywanej energii. W przypadku, gdybyśmy zamieszkiwali tereny, gdzie przez większość, a nawet i cały rok świeci słońce, to jest duże prawdopodobieństwo, że moglibyśmy całkowicie uniezależnić się od państwowych elektrowni. Nie mniej jednak nawet w Polsce, gdzie przez większość roku pada deszcz i jest pochmurno, to montowanie instalacji fotowoltaicznej się opłaca. Zwłaszcza że technologia solarów słonecznych jest już na tyle rozwinięta, że nie potrzeba dużej ilości promieniowania ultrafioletowego, aby wytworzyć energię elektryczną na przyzwoitym poziomie. Oczywiście, jeśli cała instalacja będzie zrobiona w odpowiedni sposób.

Wzrastająca popularność instalacji fotowoltaicznych sprawia, że na rynku pojawia się coraz więcej firm oferujących montaż takich systemów montażowych. Duża ilość firm sprawia, że ceny za usługi muszą być konkurencyjne, dla nas znaczy to, że zawsze możemy znaleźć tańszą firmę. Średni koszt montażu całego systemu to koszt rzędu pięć tysięcy złotych.

O autorze: Agata Kaczor