Kupując działkę często okazuje się, że nie ma możliwości podłączenia się do sieci kanalizacyjnej. W takich sytuacjach musimy radzić sobie z nieczystościami w inny sposób. W wielu gospodarstwach domowych zakłada się przydomowe szamba, które gromadzą ścieki. Szamba wykonane mogą być wykonane z różnego rodzaju materiału – betonu bądź tworzywa sztucznego.

Szambo wykonane z tworzywa sztucznego

szambo plastikowe krakówZbiornik wykonany z laminatu oceniany jest jako bardzo szczelny. Są wykonane jako całość, bez większych łączeń dużych elementów, więc jest mniej miejsc konstrukcyjnych, które potencjalnie mogą przeciekać. Dzięki temu nie trzeba stosować dodatkowych uszczelnień na etapie montażu. Szambo plastikowe kraków mają niewielki ciężar. Zbudowane są z polietylenu o dużej gęstości i żywic poliestrowych, a wszystko zbrojone jest włóknem szklanym. Szambo o wiele łatwiej się transportuje i montuje nawet w miejscach trudniej dostępnych, do których nie dojedzie samochód. Jest to ogromna wygoda w stosunku do ciężkich zbiorników z beton, do których montażu potrzebne są nawet dźwigi. Są przy tym bardzo trwałe. Mogą gromadzić nawet szkodliwe substancje, ponieważ tworzywo jest odporne na korozję chemiczną. Przy normalnym użytkowaniu nie musimy obawiać się ewentualnych dziur w ścianach zbiornika. Plastikowe szamba można montować samodzielnie, wystarczy instrukcja, którą otrzymujemy przy zakupie. Dzięki temu możemy zaoszczędzić na wynajmowaniu ekipy fachowców.

Jeśli z czasem nasz dom zostanie włączony do wspólnej sieci kanalizacyjnej to plastikowe szambo może nie musi być od razu wyrzucane. Po oczyszczeniu i wydobyciu z gruntu można go odsprzedać komuś innemu. Można również dokładnie wyczyścić zbiornik z resztek nieczystości i potraktować go jako zbiornik do gromadzenia deszczówki, którą będziemy podlewać rośliny.

O autorze: Milena Posiało