Szczawnica jest popularną miejscowością sanatoryjną położoną 40 kilometrów od Nowego Targu w otoczeniu Pienin. Znana jest głownie ze swojego górskiego klimatu i wód zdrojowych, zwanych przez górali szczawianami.

Wynajem domku w Szczawnicy

domek w szczawnicyWody źródlane można spożywać w pijalniach bezpośrednio ze zdroju. Są to wody bogate w potas, węglowodany oraz sole mineralne. W miejscowości znajduje się dużo domów uzdrowiskowych. Dobrym rozwiązaniem dla osób nie lubiących przebywać w sanatoriach, ale ceniących sobie klimat uzdrowiska jest domek w Szczawnicy. Wynajem domku jest najbardziej opłacalny, gdy podróżujemy większą ilością osób, np. z rodziną lub przyjaciółmi. W mieście jest wiele atrakcji turystycznych. Najważniejszą z nich są zabudowania Uzdrowiska, składające się z pięknych budynków z przełomu XIX i XX wieku. Możemy tam zobaczyć pięknie namalowane godła przez założyciela uzdrowisk w Szczawnicy Józefa Szalaya. Polecam również spacer promenadą w Szczawnicy. Jest to malowniczy deptak ciągnący się przez niemal dwa kilometry. Można tam zjeść obiad lub wypić kawę w kawiarni. Również tutaj znajdziemy piękne zabudowania z przełomu wieków. Warto wybrać się na spacer do położonego nieopodal wąwozu w Homole w Pieninach. Jest on zbudowany ze skał wapiennych, a  jego dnem płynie górski potok. Zdaniem wielu jest to jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce, włączone do rezerwatu przyrody. Odważni turyści mogą wybrać się na spływ Przełomem Dunajca. Dunajec w Szczawnicy ma swoje ujście.

Zimą można skorzystać z wyciągów narciarskich. Kolej krzesełkowa na Palenicę w Szczawnicy jest coraz popularniejszym obiektem wśród narciarzy. Znajdziemy tu też ośrodek narciarski Jaworki, na którym znajdziemy aż 8 tras narciarskich oraz szkółkę dla początkujących narciarzy.

O autorze: Maciej Mróz